ЧОМУ ПІДЛІТКАМ ТАК ВАЖКО ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ?

Надіслав: olga , дата: ср, 09/19/2018 - 20:52

ВІДСУТНІСТЬ ІНТЕРЕСІВ ЧИ ЇХ ШИРОКЕ КОЛО, НЕРОЗУМІННЯ СЕБЕ ТА СУТНОСТІ ПРОФЕСІЙ – ОСЬ ПРИЧИНИ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ

Чому підліткам так важко вибрати професію?

http://osvita.ua/school/55500/

ЧОМУ ПІДЛІТКАМ ТАК ВАЖКО ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ?

У підлітковому віці, разом з купою інших проблем, виникають труднощі з вибором майбутньої професії. Для 15-річних зробити крок, що впливає на подальше життя, подібно до катастрофи. «Невже так складно зрозуміти, чим ти хочеш займатися?!» – дивуються батьки. Тут, мабуть, необхідно випустити пар і розібратися в реальних причинах невизначеності дитини. Допоможуть це зробити фахівці компанії AnyWay, що спеціалізується на отриманні освіти за кордоном.

1. Відсутність інтересу

Як проводять час тінейджери? У соціальних мережах, за комп'ютерними іграми та на вечірках – стандартний розклад для старшокласника. Час і бажання заглиблюватися у щось інше, звичайно ж, відсутні. Займатися чимось іншим зовсім не хочеться, а будь-які спроби батьків прищепити щось нове сприймаються негативно.

З таким підходом до справи визначитися з тим, що дійсно до вподоби, неможливо. Обернено пропорційно тому, як час для прийняття рішення спливає, зростає опір підлітка. Захисної реакції та небажання брати на себе відповідальність за власний вибір не уникнути.

У цьому випадку не потрібно тиснути на підлітка. Навпаки, варто зрозуміти, що заважає йому розвиватися, – і проблему вибору професії буде легше вирішити.

2. Занадто широке коло інтересів

Перебір не завжди краще, ніж недобір. Якщо дитина займається музикою, ходить на танці, відвідує різноманітні гуртки, а у вільний час захоплюється фотографією – це теж не причина для радості. З одного боку, чудово, що підліток різнобічно розвинений, а з іншого – де гарантія, що зовсім скоро ці інтереси не зміняться.

Перш ніж подавати документи на будь-яку спеціальність, потрібно ретельно вивчити всі пропоновані варіанти. Краще, якщо професія буде поєднувати різні напрями, які входять у коло інтересів. Наприклад, якщо дитині цікаві різні культури та притаманний своєрідний азарт, то кар'єра фахівця з міжкультурних комунікацій пасуватиме ідеально. Багато сучасних професій, які зараз знаходяться на стадії розвитку, зовсім скоро можуть стати досить перспективними та прибутковими. Тому їм потрібно приділити особливу увагу.

3. Незнання своїх сильних сторін і здібностей

Якщо талант проявляється яскраво, за допомогою малюнків, віршів, спортивних успіхів, то це складно не помітити. А що, коли вражаючих результатів не спостерігається? Судити за оцінками в щоденнику – не вихід.

Щоб виявити здібності та розкрити природні задатки дитини, необхідно створювати умови для їхнього розвитку. Наприклад, якщо в домі не було музичних інструментів, ви можете не здогадуватися про те, що дитина наділена тонким слухом і моментально освоює фортепіано.

Знаходити різноманітні схильності та особливості, пізнавати таланти – це прекрасно. Не оцінюйте, а визнайте здібності дітей. Так у них буде стимул розвиватися у правильному напрямку.

4. Нерозуміння суті професій

З висоти власного досвіду дорослій людині складно усвідомити, що її дитина абсолютно не розбирається у професіях. Знання школярів часто не виходять за рамки базових понять, закладених ще в дитячому садку. Якщо ви запитаєте у дитини про суть декількох професій, то вона навряд чи зможе докладно та змістовно відповісти. Більше того, професії власних батьків залишаються для них таємницею.

Черпати інформацію про реальну суть професії, організацію роботи відверто ніде. Допомоги залишається чекати знову від батьків. Розкажіть про вашу роботу, досягнення, обов'язки, можливо, обговоріть професії ваших знайомих. Словом, розширюйте кругозір, тим самим збільшуючи шанси підлітка знайти своє. Не соромтеся вчитися разом з дитиною, розбирайте нові професії. Разом ви точно впораєтесь!

5. Невпевненість і страх перед вибором

Припустимо, спільними зусиллями ви зупинилися на кількох спеціальностях. Попереду – болісний вибір однієї з них. Саме в цей момент зважитися стає найскладніше, у свідомості щоразу виникають десятки «а якщо». Неправильний вибір для дитини дорівнює краху всього життя.

Завдання батьків – пояснити, що варто прислухатися до своїх відчуттів, зупинитися на тій професії, яка приноситиме задоволення і зможе максимально розкрити здібності. Необхідно сказати про те, що не всі можуть досягти успіху, вступаючи на популярні напрями. Долаючи труднощі, ми стаємо сильнішими. Не потрібно боятися приймати рішення, адже за бажанням їх можна змінити. Це дуже важливо донести до дитини.

6. Завищені очікування від професії

Вплив телебачення колосальний, особливо в період формування уявлення про життя. Тому багато хто чекає, що одразу ж зароблять мільйони та житимуть у будинку на узбережжі моря, як герой улюбленого фільму. Так виникає бажання отримувати все, нічого не роблячи, тобто формується суспільство споживання.

Коли пріоритети зміщені, будь-яке рішення буде здаватися невдалим. Завдання батьків у такому разі – знову-таки дати дитині зрозуміти, що необхідно прагнути до кращого. При цьому потрібно докладати купу зусиль, часу, сил, енергії. Нічого не дається за помахом чарівної палички, і чим раніше дитина це усвідомить, тим краще.

Підліток перед важливим кроком у своєму житті як ніколи потребує вашої підтримки та уваги. Натомість він буде вам безмежно вдячний та успішний у кар'єрі. За необхідності звертайтеся до фахівців, які допоможуть розкрити здібності дитини.

Подолати труднощі вибору допоможе й тест на профорієнтацію, в результаті якого психолог дасть старшокласникам цінні рекомендації. А для всіх, хто оформиться на освіту або курси за кордоном, компанія AnyWay надає консультацію з профорієнтації безкоштовно.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

 

Коментарі

Eric

Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - vasurenko-olga.com.ua - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across vasurenko-olga.com.ua, what usually happens?

Is your site generating leads for your business?

I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

Not good.

Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Wouldn’t that be cool?

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!
Eric

PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Eric

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website vasurenko-olga.com.ua to generate more leads.

Here’s how:
Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at vasurenko-olga.com.ua.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now.

And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way.

If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Try Talk With Web Visitor and get more leads now.

Eric
PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them!
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Eric

Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found vasurenko-olga.com.ua after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

You know, strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

Strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

Thanks and keep up the great work!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Eric

Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found vasurenko-olga.com.ua after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

You know, strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

Strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

Thanks and keep up the great work!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Eric

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at vasurenko-olga.com.ua.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Eric

My name’s Eric and I just came across your website - vasurenko-olga.com.ua - in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like vasurenko-olga.com.ua will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vasurenko-olga.com.ua

Коментувати